top of page

OPDİVO (NİVOLUMAB) FİYAT, ENDİKASYON ve SGK ÖDEMESİ

opdivo 100 mg fiyatı

 

OPDİVO (Nivolumab) nedir?

OPDİVO (nivolumab),insanın kendi bağışıklık sisteminin, kanser hücrelerini hedef alma ve öldürme yeteneğini geliştiren bir immunoterapi ilacıdır. 1992 yılında keşfedilmiş olup 2018 yılında Nobel Tıp Ödülünü almıştır. İlk ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayını Aralık 2014'te melanom tedavisi için almış olup günümüzde 9 farklı kanser türünde FDA onayına sahiptir.

Opdivo (nivolumab) ülkemizde asağıda sıralanan 6 farklı kanser türünde ruhsatlıdır. (Kısa ürün bilgisi (ruhsat) özeti için tıklayınız)

  • Melanom tedavisi-SGK geri ödeme kapsamında

  • Renal hücreli (böbrek) karsinom tedavisi- SGK geri ödeme kapsamında

  • Klasik Hodgkin Lenfoma tedavisi-SGK geri ödeme kapsamında

  • Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisi- Geri ödemesi yok

  • Yassı hücreli baş-boyun kanseri tedavisi- Geri ödemesi yok

  • (MSI-H) veya (dMMR) olan metastatik kolorektal kanser tedavisi- Geri ödemesi yok

 

OPDİVO SGK karşılıyor mu?

Amerika'da 9(dokuz) , ülkemizde ise 6 farklı kanser türünde ruhsatlı olmasına rağmen SGK Opdivo (Nivolumab) geri ödemesini sadece 3 farklı kanser türünde yapmaktadır. Dğer endikasyonlarda kullanımı halinde Opdivo SGK tarafından geri ödenmemektedir. SGK'nın Opdivo geri ödemesini yaptığı kanserler ''Malign melanom, Renal hücreli (böbrek) karsinom ve Klasik Hodgkin Lenfoma'' dır. Dünya tıbbı tarafından 9 farklı kanserde etkili olduğu gösterilen immunoterapi ilacının 3 (üç) endikasyonda sgk tarafından geri ödemesinin yapılmaması OPDİVO fiyatı nedeniyle hastaların mağduriyetine sebep olmaktadır.

OPDİVO FİYAT

Opdivo fiyat 2022  : Opdivo 100 mg fiyatı 2022 Ekim ayı itibariyle 13,478 TL'dir

Opdivo fiyat 2023  : Opdivo 100 mg  fiyatı 2023 Nisan ayı itibariyle 18,413 TL'dir. 

                                       Opdivo 40 mg  fiyatı 2023 Nisan ayı itibariyle 7,381 TL'dir

Hastaların genellikle 21 günde 240mg kullandığı düşünüldüğünde 21 günlük tedavi maliyeti 44000 TL'dir

OPDİVO (Nivolumab) SGK geri ödemesi nasıl sağlanır?

Opdivo ticari isimli ilacın SGK tarafından geri ödemesinin yapılmaması ''İMMÜNOTERAPİ SGK'DAN NASIL TEMİN EDİLİR?'' başlıklı yazımda anlatıldığı üzere açıkça anayasaya aykırıdır.

 

Yazıda da anlatıldığı üzere SGK'nın SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) kurallarını bahane ederek evrensel tıp kurallarına uygun olarak kullanılan makul yararı gösterilmiş ilacın( OPDİVO) geri ödemesinden kaçınma şansı yoktur. Anayasaya aykırılık nedeniyle SGK tarafından geri ödemesi yapılmayan OPDİVO gibi immunoterapi ilaçlarının bedelinin ödenmesi açılacak davada alınacak ihtiyati tedbir kararı ve dava sonunda açılan davanın kazanılması yoluyla sağlanabilir.(Konuya ilişkin detaylar için ''İMMÜNOTERAPİ SGK'DAN NASIL TEMİN EDİLİR?'' başlıklı yazıyı da okuyunuz.)

 

Opdivo için açılan davalar kazanılabilir mi?

Açılacak davalarda önemli olan husus OPDİVO'nun evrensel tıp kurallarına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gösterilmesidir. İlacın tıp kurallarına uygun olarak kullanıldığını kanıtlayan çalışma ve yayınların dava dosyasına eklenmesi ve dava dilekçesinde gösterilmesi ile sağlanan yaklaşık ispatla ihtiyati tedbir kararı verilmektedir. (Alınacak İhtiyati tedbir kararıyla ilacın SGK tarafından dava sonuna kadar ödemesi sağlanmaktadır.) Dava sürecinde ilacın kullanımının evrensel tıp kurallarına uygun olduğunun bilirkişi raporuyla ispatlanmasıyla da davalar kazanılmaktadır. Dolayısıyla ilacın son çare olarak tıp bilimine uygun şekilde kullanıldığının bilimsel yayınlarla desteklenerek gösterildiği durumlarda alınacak bilirkişi raporunun da aynı doğrultuda olmasıyla davalar kazanılmaktadır. (BÜROMUZDAN ÖRNEK KARARLAR İÇİN TIKLAYINIZ)

 

Av.Türker Fatih ÇİÇEK

Avukat/ İç Hastalıkları Uzman Hekimi

*Konuyla ilgili destek almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

bottom of page