top of page
Ara

Tecentriq (Atezolizumab) Fiyat, Sgk ödemesi ve endikasyon

Güncelleme tarihi: 9 Oca


Tecentriq 1200 mg fiyat
Tecentriq 1200 mg

Tecentriq (atezolizumab ) nedir?

Tecentriq(atezolizumab),kanser tedavisinde kullanılan Monoklonal antikorlar olarak adlandırılan bir immunoterapi ilacıdır. Monoklonal antikor vücuttaki kanser hücrelerini hedef alarak tanır ve bunlara bağlanarak kanser hücrelerini öldürür. Atezolizumab, Çin hamsteri yumurtalık (ÇHO) hücre dizisi kullanılarak üretilmiştir. TECENTRİQ (atezolizumab) biyoeşdeğeri olmayan erişkinlerde aşağıda sıralanan 6 kanser türü için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onayı olan bir ilaçtır. Ülkemizde ise 4 farklı endikasyonda ruhsatlandırılmıştır. (Kısa ürün bilgisi (ruhsat) özeti için tıklayınız) Ülkemizde ruhsatlı olması nedeniyle ilaç serbest eczanelerden temin edilebilir. Kısa ürün bilgisi (ruhsat) dahilinde kullanıldığında doğrudan kullanılabilmesine rağmen ruhsatlı olduğu endikasyonlar haricinde kullanıldığında, kullanımı için Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu (TTİCK)' ndan endikasyon dışı kullanım izni alınmalıdır.

Tecentriq (atezolizumab ) endikasyonları

  • Üçlü negatif meme kanseri

  • Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) (Ülkemizde ruhsatlı endikasyon)

  • Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK) (Ülkemizde ruhsatlı endikasyon)

  • Ürotelyal kanser (Ülkemizde ruhsatlı endikasyon)

  • Karaciğer kanseri (Ülkemizde ruhsatlı endikasyon)

  • Malign Melanom

Tecentriq Sgk Karşılıyor mu?

Amerika'da 6 (altı) Türkiye'de 4 (dört) farklı kanser türünde ruhsatlı olmasına rağmen, Ülkemizde Tecentriq (atezolizumab) SGK tarafından hiçbir endikasyonda ödenmemektedir. Dünya tıbbı tarafından 6 farklı kanserde etkili olduğu gösterilen ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onayı olan ve biyoeşdeğeri bulunmayan immunoterapi ilacının sgk tarafından geri ödemesinin yapılmaması Tecentriq (Atazolizumab) fiyatı nedeniyle hastaların mağduriyetine sebep olmaktadır.


Tecentriq Fiyat

Tecentriq 1200 mg fiyat: Tecentriq 1200mg fiyatı 2022 Ekim ayı itibariyle 30.115 TL'dir Tecentriq 1200 mg fiyat: Tecentriq 1200mg fiyatı 2023 Nisan ayı itibariyle 41.087 TL'dir

Tecentriq 1200 mg fiyatı 2023 Ekim ayı itibariyle 54.586 TL'dir.

Tecentriq Fiyat 2024 : Tecentriq 1200mg fiyatı 2024 Ocak ayı itibariyle 65.712,83 TL'dir


Hastaların genellikle 21 günde 1 kere Tecentriq 1200 mg kullandıkları düşünüldüğünde 21 günlük tedavi maliyeti 65.712 TL olmaktadır


Tecentriq (atezolizumab) SGK geri ödemesi nasıl sağlanır?


Tecentriq ticari isimli ilacın SGK tarafından geri ödemesinin yapılmaması ''İMMÜNOTERAPİ SGK'DAN NASIL TEMİN EDİLİR?'' başlıklı yazımda anlattığım üzere açıkça anayasaya aykırıdır. Yazıda da anlattığım üzere SGK'nın SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) kurallarını bahane ederek evrensel tıp kurallarına uygun olarak kullanılan makul yararı gösterilmiş ilacın (TECENTRİQ) geri ödemesinden kaçınma şansı yoktur. Anayasaya aykırılık nedeniyle SGK tarafından geri ödemesi yapılmayan TECENTRİQ gibi immunoterapi ilaçlarının bedelinin ödenmesi açılacak davada alınacak ihtiyati tedbir kararı ve dava sonunda açılan davanın kazanılması yoluyla sağlanabilir.(Konuya ilişkin detaylar için ''İMMÜNOTERAPİ SGK'DAN NASIL TEMİN EDİLİR?'' başlıklı yazıyı da okuyunuz.)


Tecentriq (atezolizumab) için açılan dava kazanılabilir mi?

Açılacak davalarda önemli olan husus TECENTRİQ'in evrensel tıp kurallarına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının gösterilmesidir. İlacın tıp kurallarına uygun olarak kullanıldığını kanıtlayan çalışma ve yayınların dava dosyasına eklenmesi ve dava dilekçesinde gösterilmesi ile sağlanan yaklaşık ispatla ihtiyati tedbir kararı verilmektedir. (Alınacak İhtiyati tedbir kararıyla ilacın SGK tarafından dava sonuna kadar ödemesi sağlanmaktadır.) Dava sürecinde de ilacın kullanımının evrensel tıp kurallarına uygun olduğunun bilirkişi raporuyla ispatlanmasıyla da davalar kazanılmaktadır. Dolayısıyla ilacın son çare olarak tıp bilimine uygun şekilde kullanıldığının bilimsel yayınlarla desteklenerek gösterildiği durumlarda alınacak bilirkişi raporunun da aynı doğrultuda olmasıyla davalar kazanılmaktadır. (BÜROMUZDAN ÖRNEK KARARLAR İÇİN TIKLAYINIZ) Av.Türker Fatih ÇİÇEK Avukat/ İç Hastalıkları Uzman Hekimi *Konuyla ilgili destek almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


bottom of page